Czarter jachtów

Rejs z rodziną lub znajomymi to świetny pomysł na spędzenie wakacji lub długiego weekendu. Wbrew pozorom takie wyjście jest idealne nie tylko dla zapalonych i profesjonalnych żeglarzy. Dla osób, które nie posiadają własnego jachtu, a chciałyby spróbować swoich sił na wodzie świetnym wyjściem może okazać się czarter jachtu.

Żeglowanie wcale nie musi być elitarnym i bardzo kosztownym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Tak naprawdę tygodniowy wypad wynajętym jachtem nie różni się cenowo od wakacji w hotelu all inclusive. Czarter jachtu może zatem być ciekawym sposobem na urozmaicenie sobie wakacji, wprowadzenia zmian w swoich corocznych planach na spędzenie długiego weekendu czy po prostu spróbowanie czegoś nowego.

Jak wybrać firmę czarterową?

Na polskim rynku jest stosunkowo dużo firm oferujących usługi czarterowe. Potencjalnie mamy więc duży wybór i konkurencyjność. Jak jednak wybrać firmę, która świadczyć będzie odpowiednio wysoki poziom obsługi i gwarancję pełnego bezpieczeństwa? Cennym źródłem informacji mogą być specjalistyczne fora internetowe, na których doświadczeni żeglarze i wilki morskie dzielą się opiniami na temat konkretnych firm czarterowych. Zazwyczaj opinie takie są rzeczowe i wyważone, musimy jednak być czujni. Jeśli jednak jakaś firma ma dużo pozytywnych komentarzy, warto napisać do niej z prośbą o przesłanie oferty. Kolejnym ważnym elementem świadczącym o rzetelności firmy czarterowej jest doświadczenie jej pracowników oraz znajomość branży. Firmy, które posiadają odpowiednią wiedzę na temat jachtów, żeglugi i które traktują ją jako pasję i poniekąd swoje hobby na pewno są bardziej wiarygodne od tych, które świadcząc usługi czarterowe patrzą na nie tylko przez pryzmat biznesu.

Dlaczego lepiej wynająć jacht?

Oczywiście zakup jachtu jest bardzo duża inwestycją. Trzeba pamiętać, że nie obejmuje ona tylko pokrycia kosztu samego zakupu, ale również opłaty związane z  konserwacją i utrzymaniem jachtu. Na nie składają się przede wszystkim: stała opłata za kotwiczenie w wybranym porcie, ubezpieczenia, naprawy czy paliwo. Realne koszty zakupu własnego jachtu są zatem stosunkowo wysokie. Należy mieć również na uwadze to, iż wartość jachtu od czasu zakupu i jego użytkowania szybko spada. Dla przykładu, w ciągu pierwszego roku może to być nawet 20%, w kolejnych latach od 5 do 10. Wynajmując zatem jacht unikamy wszystkich powyższych opłat i kosztów. Tak naprawdę płacimy tylko za sam czarter, jednak ten koszt rozkłada się na całą załogę. Z tego powodu czarter jachtu będzie dużo lepszym rozwiązaniem w większości przypadków.

Można zatem powiedzieć, że zakup własnego jachtu wiąże się z pewnymi ograniczeniami, których w prosty sposób możemy uniknąć wynajmując go. Poza oszczędnością w utrzymaniu i ubezpieczeniach mamy większe pole manewru w przypadku przemieszczania  się i doboru terminu. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię jacht i zarezerwujesz właściwy termin nie martwiąc się przy tym o transport, zabezpieczenie i inne wydatki.