Szkolenia żeglarskie na Mazurach

Żeglowanie i turystyka wodna staje się coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Coraz częściej traktowana jest jako alternatywa dla typowych wakacji hotelowych, czy tradycyjnego kempingowania, która dostarcza odpowiednich emocji i niezwykłych przeżyć. Szczególnie polskie jeziora dają nam duże możliwości, możemy zobaczyć naprawdę wiele niezwykłych i ciekawych miejsc, w których zaznamy spokoju i relaksu.

Jeżeli już zdecydujemy się na nasze wakacje na żaglach, musimy pamiętać o odpowiednich szkoleniach motorowodnych. Na szczęście takie szkolenia nie są wymagane od każdej osoby znajdującej się na pokładzie – wystarczy że odpowiednie kursy będzie posiadała osoba odpowiadająca za nawigację, obsługę łodzi i jej wynajęcie. Oczywiście warto posiadać odpowiednie umiejętności, które pozwolą nam zachować się we właściwy sposób w różnych sytuacjach, im więcej uczestników rejsu będzie wiedziało choć trochę na temat technik żeglowania, tym lepiej dla całej załogi.

Same szkolenia żeglarskie dzielą się na 3 rodzaje, które odpowiadają poszczególnym kompetencjom uprawniającym nas do korzystania z jachtów w różny sposób. Pierwszym patentem jest sternik motorowodny, który pozwala pływać jachtem motorowodnym po wodach śródlądowych (takich jak jeziora, rzeki czy zalewy), ale również po morskich wodach wewnętrznych w porze dziennej. Patent motorowodnego sternika morskiego przyda nam się w przypadku, kiedy będziemy chcieli pływać jachtem, którego kadłub przekracza 12 metrów. Trzecim patentem jest patent kapitana motorowodnego, który uprawnia do swobodnego poruszania się po wodach międzynarodowych. Jest to najbardziej wymagający patent, w który musimy zainwestować wiele pracy i wysiłku.

Obok szkoleń z patentami, które dają nam konkretne uprawnienia, warto wziąć udział w kursach, które nauczą nas praktycznych umiejętności. Takie nieobowiązkowe zajęcia mogą bardzo ułatwić nam życie i pomóc w konkretnych sytuacjach, do których może dojść podczas rejsu. Podczas szkoleń możemy nauczyć się po prostu sterować jachtem. Oprócz praktycznych aspektów przydatne będą również zagadnienia teoretyczne odnoszące się do przepisów, taktyki czy sposobu prowadzenia jachtu.

Planując swoją przygodę na jachcie, warto zatem wziąć pod uwagę wykupienie odpowiednich kursów (niekoniecznie tych z patentami), które pomogą nam przygotować się do naszej podróży. Oprócz umiejętności i doświadczenia, które zdobędziemy dzięki takim szkoleniom, z pewnością przeżyjemy niezapomniane chwile.